Σχολικές δράσεις με κοινωνικό σκοπό

Θεσσαλονίκη, 13 Φεβρουαρίου 2014

Κολλέγιο Ανατόλια: Σχολικές δράσεις με κοινωνικό σκοπό

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος οι μαθητές του Κολλεγίου Ανατόλια διέθεσαν  έσοδα από δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν για την ενίσχυση του κοινωνικού έργου και την κάλυψη σημαντικών αναγκών μη κερδοσκοπικών οργανώσεων και σωματείων. Τα χρήματα συγκεντρώθηκαν από τα παιδιά στο καθιερωμένο Χριστουγεννιάτικο Bazaar του Κολλεγίου Ανατόλια, στον φιλανθρωπικό αγώνα δρόμου 3K Run που πραγματοποιήθηκε τον Νοέμβριο του 2013 με τη συμμετοχή του Ολυμπιονίκη Αλέξανδρου Νικολαϊδη, και σε άλλες δράσεις. Τα αποτελέσματα της εθελοντικής αλλά οργανωμένης αυτής προσπάθειας ήταν εντυπωσιακά, καθώς αποδόθηκαν συνολικά 19.100 ευρώ στις παρακάτω οργανώσεις:

Μη Κυβερνητικό Σωματείο «Δεσμός»: 3.000 ευρώ

Μη Κυβερνητική Οργάνωση «Άρσις»: 3.000 ευρώ

Ορφανοτροφείο Θηλέων «Η Μέλισσα»: 3.000 ευρώ

Κοινωνικό Ιατρείο Αλληλεγγύης: 2.000 ευρώ

Άσυλο του παιδιού: 2.000 ευρώ

Εταιρία Σπαστικών Βορείου Ελλάδος: 2000 ευρώ

ΚΕΠΕΠ Άγιος Δημήτριος: 850 ευρώ

ΕΛΕΠΑΠ: 3.600 ευρώ

Την Τρίτη 4 Φεβρουαρίου 2014, εκπρόσωποι των οργανώσεων επισκέφθηκαν το Κολλέγιο Ανατόλια για να ευχαριστήσουν τους μαθητές για την προσφορά τους, ενημερώνοντας παράλληλα για τον τρόπο αξιοποίησης των χρηματικών δωρεών. Πιστό στον μη κερδοσκοπικό του χαρακτήρα και στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής και κοινωνικής του αποστολής, το Κολλέγιο Ανατόλια, με ένα πλέγμα δράσεων   συνδράμει ουσιαστικά και συστηματικά στην κάλυψη των αναγκών του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου.